Tęczowa Przygoda

Z miłości i pasji do dzieci.

Dołącz do nas już dziś

Przedstawienie "Smok"

Czym charakteryzują się przedszkola niepubliczne?

Comments are closed

Na czym polega różnica między przedszkolem publicznym, niepublicznym a prywatnym? Jakimi cechami odznacza się przedszkole niepubliczne? W poniższym tekście dostarczamy odpowiedzi na te inne pytania. Zachęcamy do lektury!

Jak rozumieć określenie „niepubliczne przedszkole”?

W myśl ustawy o systemie oświaty wyróżniamy przedszkola publiczne oraz niepubliczne. Pierwsze z wymienionych są prowadzone przez samorządy. W związku z tym, placówki są określane mianem miejskich lub samorządowych. Co ważne, gminy nie mają obowiązku prowadzenia przedszkola, ale muszą koniecznie zapewnić sześciolatkom możliwość uczęszczania do „zerówki”.

Z kolei niepubliczne przedszkola są założone i prowadzone przez osoby fizyczne lub prawne, które nie są jednostkami samorządu terytorialnego. Chodzi o fundacje, spółki, firmy czy stowarzyszenia. Z kolei prywatne przedszkola są prowadzone przez osoby fizyczne. Nadzór nad funkcjonowaniem placówek niepublicznych sprawuje Kurator Oświaty. Pozostają one także pod kontrolą Sanepidu, a ich funkcjonowanie jest uwarunkowane spełnianiem określonych norm. Są to więc miejsca bezpieczne.

Takie placówki nie są zależne organizacyjnie od samorządów, nie są także finansowane ze środków publicznych. Nie obowiązuje w nich rejonizacja; rodzic sam decyduje do jakiej instytucji zapisze malucha. Jednym kryteriów jest oferta edukacyjna. Cenione niepubliczne przedszkola często proponują bogaty pakiet zajęć albo są wręcz sprofilowane, aby jeszcze precyzyjnie odpowiadać na potrzeby brzdąca i pielęgnować jego talent. Dzieci mogą uczyć się języków obcych, brać udział w zajęciach plastycznych albo rozwijać kreatywność innymi metodami. Przedszkola niepubliczne nie są zobowiązane do posiadania rozbudowanego zaplecza kuchennego. Z tego względu takie placówki często współpracują z firmami cateringowymi. Nasze przedszkole stanowi wyjątek od tej reguły, gdyż możemy pochwalić się doskonale wyposażoną kuchnią. Zaletą opisywanych placówek jest także fakt, iż pracują one również w wakacje, kiedy miejskie przedszkola są czasowo zamykane.

Comments are closed.