Tęczowa Przygoda

Z miłości i pasji do dzieci.

Dołącz do nas już dziś

Przedstawienie "Smok"

Kryteria wyboru przedszkola. Na co zwrócić uwagę?

Comments are closed

Przedszkole ważny etap w życiu każdego, więc jego wybór musi być przemyślany. Uwagę zwrócić należy na kadrę – zatrudnionych wychowawców oraz program nauczania i rozkład zajęć; a także na budynek przedszkola oraz posiłki i warunki, w jakich leżakują maluchy. Na każdą z tych kwestii pochylimy się głębiej w następnych akapitach.

Nauka i zabawa. O roli wychowawcy i znaczeniu programu

Niewątpliwie to oni mają ostateczny i największy wpływ na atmosferę panującą w przedszkolu. Dobry nauczyciel to autorytet dla dziecka, dorosły, na którego maluch może liczyć w ciągu dnia, kiedy nie znajduje się pod opieką rodziców. Przede wszystkim poznaj nauczycieli i wypytaj ich, jak spędzają dzień z dziećmi. Warto pamiętać, że opieka nad dziećmi to ciężka praca – nauczyciel niezmiennie oscyluje pomiędzy stawaniem się zbyt „maminym” pedagogiem a zbyt autorytarnym dorosłym. Warto więc sprawdzić, czy nauczyciele nie są ani zbyt rodzinni (rodziną w końcu nie są), ani zbyt surowi (bo trochę surowi być muszą – przedszkole to nie dom). Zapytajmy wychowawców lub dyrektora o program zajęć – czy nie jest zbyt gęsty, czy przewiduje zabawę i dodatkowe aktywności – teatrzyki (jak wiadomo, dzieci rodzą się ze skrzydłami, a teatr pomaga im je rozwinąć), rytmikę i inne zajęcia.

Jak i gdzie? Budynek przedszkola, infrastruktura i dziecięcy brzuszek

Jeżeli chodzi o samo przedszkole, o meble i o plac zabawach – tak naprawdę wystarczy je zobaczyć. Zwróćmy uwagę, czy jest czyste i bezpieczne. Przyjrzyjmy się placu zabawach – bezwzględnie każde dziecko potrzebuje czasu na świeżym powietrzu (warto zapytać wychowawców, jak często podopieczni wychodzą na podwórko). Warto też zwrócić uwagę, czy sale są dobrze wietrzone i wystarczająco przestrzenne dla dalej ilości dzieci.

Oczywiście, nie chodzi o to, żeby dopasowywać jadłospis indywidualnie pod każdego przedszkolaka – wcześniej czy później każdy musi nauczyć się, że nie zawsze serwować mu się będzie ulubione śniadania i obiady. Jeżeli jednak dania będą pełnowartościowe i smaczne, nie będziemy musieli martwić się o zdrowe odżywianie naszego dziecka.  Klasyczne pozycje polskiego menu, jeżeli przygotowane z uwagą i umiejętnościami, zadowolą podniebienie każdego.

Jak znaleźć opinie o przedszkolu?

Co dalej? Jeżeli mogliśmy przyjrzeć się uważnie temu, jak funkcjonuje przedszkole, a dalej nie potrafimy podjąć decyzji, warto poszukać opinii o przedszkolu. W końcu tak zwana reklama szeptana jest nie tylko najskuteczniejsza, ale i najbardziej szczera – słuchając głosu samych rodziców, możemy poznać ich prawdziwe zdanie. Przede wszystkim warto zacząć od wyszukania opinii w internecie – „przedszkole Tęczowa Przygoda Stargard opinie”. Na różnych portalach korzystający z usług danej placówki dzielą się swoimi przeżyciami. Następnie można spróbować skontaktować się z rodzicem dziecka, którego już uczęszcza lub ukończyło dane przedszkole. Skontaktowanie się z nim i grzeczne zapytanie o opinię nie jest nie na miejscu – chociaż zachować należy margines błędu, bowiem złym trafem jedna opinia jednego rodzica może znacząco różnić się od reszty.

Comments are closed.