Tęczowa Przygoda

Z miłości i pasji do dzieci.

Dołącz do nas już dziś

Przedstawienie "Smok"

Pierwszy dzień w przedszkolu. Jak przygotować dziecko?

Comments are closed

Pierwszy dzień w przedszkolu to wielkie wydarzenie zarówno dla rodzica, jak i przede wszystkim malucha. Warto zaznaczyć, że do przedszkola mogą iść nawet dwuipółletnie dzieci. Do przedszkoli uczęszczają maluchy w różnym wieku – także pięcioletnie. Z powodu tak dużych różnic wiekowych wielu rodziców się zastanawia, czy to na pewno odpowiedni moment na to, aby dziecko zaczęło chodzić do przedszkola. 

Co ważne – warto wiedzieć, że te najmłodsze dzieci całkiem nieźle sobie radzą w takich placówkach, choć oczywiście wiele zależy od tego, jak przygotujemy dziecko, a także od jego temperamentu. Jak przygotować dziecko? Sprawdź to w naszym artykule!

Zacznij od wcześniejszej pobudki

Pierwszy dzień w przedszkolu to czas pełen nerwów. Dlatego tego dnia należy wstać wcześniej, aby mieć wystarczająco dużo czasu na przygotowanie malucha. Jedną z najważniejszą kwestii jest odpowiedni ubiór dziecka do przedszkola. Powinny to być luźne spodnie z gumką, kapcie na rzepy oraz ubrania na przebranie (w tym bielizna). Bardzo ważne jest to, aby maluch miał jak największą wygodę – w końcu jest to niezwykle istotne podczas zabawy z innymi dziećmi.

Wielu rodziców także zastanawia się, kto powinien zająć się odprowadzeniem dziecka do przedszkola. Nierzadko tą osobą jest babcia czy dziadek, co wynika z tego, że rodzice zbyt bardzo emocjonalnie do tego podchodzą. Osoba odpowiedzialna za odprowadzkę malucha do placówki powinna być przede wszystkim stanowcza, dzięki czemu rozstanie nie będzie aż takie trudne. Pamiętajmy także, że niedopuszczalne jest to, żeby nauczycielka wyrywała dziecko siłą, gdyż wtedy dziecko będzie czuło się zagrożone. Rozstanie musi odbyć się w spokojnej atmosferze.

Krótkie i radosne pożegnanie

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest to, że rodzice bardzo długo żegnają się ze swoimi dziećmi. Często towarzyszy temu zły nastrój, brak uśmiechu, co praktycznie od razu udziela się maluchowi. Dziecko zaczyna czuć, że coś jest nie tak i zaczyna się denerwować, dlatego pożegnanie musi być jak najkrótsze, które powinien towarzyszyć uśmiech. Zadbajmy o to, aby nasze dziecko było spokojne i nie miało żadnego stresu podczas pierwszego dnia w przedszkolu.

Pierwszy dzień w przedszkolu to ciężki czas dla malucha, dlatego też powinniśmy wiedzieć, że kiedy dziecko wróci z placówki, to na pewno będzie bardzo zmęczone. Z tego właśnie powodu powinniśmy przygotować się na powrót maluszka z przedszkola – wtedy, gdy malec przebywa w przedszkolu, warto wykonać wszystkie niezbędne obowiązki domowe, do których zaliczamy między innymi zrobienie obiadu dla całej rodziny, wstawienie prania, czy posprzątanie mieszkania. Wszystko po to, aby mieć wolny czas, gdy dziecko wróci z przedszkola i móc poświęcić mu jak najwięcej czasu.

Małe dzieci bardzo przeżywają nowe rzeczy, dlatego jesteśmy pewni, że maluch na pewno będzie chciał podzielić się z rodzicami tym, co zobaczył i poznał w przedszkolu. Z całą pewnością dowiesz się, co robił w ciągu całego dnia w przedszkolu wraz ze swoimi rówieśnikami. Choć warto tutaj zaznaczyć, że czasem dzieci nie są zachwycone przedszkolem i po powrocie do domu narzekają – to całkiem normalne, aczkolwiek jeśli taki stan utrzymuje się przynajmniej kilka tygodni, to warto udać się do placówki i porozmawiać z nauczycielkami – być może dzieje się tam coś niedobrego lub maluch po prostu nie jest gotowy na przedszkole.

Comments are closed.